Loading

Wsparcie Reintegracyjne

FISZKA DLA PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH

WNIOSKUJĄCYCH O WSPARCIE REINTEGRACYJNE

 

 

W ramach projektu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nidzicy może zapewnić dofinansowanie realizacji Indywidualnego Planu Reintegracyjnego (IPR). Dofinasowanie powiązane jest z wypłatą wsparcia reintegracyjnego i dotyczy bezpośrednio pracownika lub zespołu pracowników PS mające na celu zwiększenie możliwości udziału w życiu społecznym i zawodowym osoby objętej IPR (§ 11 i § 12).

 

Grupa docelowa

Wsparcie reintegracyjne dotyczy wyłącznie nowych pracowników (za nowego pracownika uznawana jest osoba, która jest zatrudniona w PS nie wcześniej niż 6 m-cy przed dniem złożenia wniosku o wsparcie reintegracyjne) i może być świadczone bez przyznania wsparcia finansowego w ramach OWES na utworzenie i utrzymanie miejsca pracy w PS.

 

Wnioskowane wsparcie dotyczy osób, które w momencie zatrudnienia są osobami preferowanymi do wsparcia, tj. osób o których mowa w art. 2 pkt 6  lit. b, d, e, g, h, i oraz l ustawy z dnia 5 sierpnia 2022r. o ekonomii społecznej:

b) bezrobotny długotrwale, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,

d) osoba niepełnosprawna w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

e) absolwent centrum integracji społecznej oraz absolwent klubu integracji społecznej, o których mowa w art. 2 pkt 1a i 1b ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym,

g) osoba uprawniona do specjalnego zasiłku opiekuńczego, o której mowa w art. 16a ust. 1 ustawy
z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615 i 1265),

h) osoba usamodzielniana, o której mowa w art. 140 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r.
o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 447) oraz art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

i) osoby z zaburzeniami psychicznymi, o której mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 685 oraz z 2022 r. poz. 974),

l)osoba, która uzyskała w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.

 

Indywidualny Plan Reintegracji (IPR)

Wsparcie reintegracyjne może być wypłacane wyłącznie w okresie realizacji IPR, a katalog wydatków w ramach wsparcia reintegracyjnego ma charakter otwarty, jednak powinien mieć logiczny związek z potrzebami osoby wynikającymi z diagnozy zawartej w IPR.

Doradcy OWES świadczą bezpłatną pomoc dla PS w opracowaniu IPR.

 

 

Wysokość i zasady wsparcia reintegracyjnego

W całym okresie realizacji IPR wysokość wsparcia reintegracyjnego na jednego pracownika wynosi do kwoty 12 600 zł i odbywa się to na zasadzie refundacji poniesionych kosztów.

 

OWES zastrzega, iż w pierwszej kolejności realizacja usług wskazanych w IPR musi być zlecona wykonawcom będącymi podmiotami zatrudnienia socjalnego tj. Centrom Integracji Społecznej (CIS) lub Klubom Integracji Społecznej (KIS), przy czym CIS lub KIS muszą bezpośrednio realizować daną usługę, a nie być organizatorem tych usług.

 

Wsparcie reintegracyjne udzielane jest na wniosek podmiotu.

Nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym.

 

Więcej informacji na temat wsparcia reintegracyjnego znajduje się w Regulaminie Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej § 11 i § 12.

 

Dokumenty do pobrania:

  1. Wzór IPR
  2. Wzór wniosku o wsparcie reintegracyjne 
  3. Wzór wniosku o rozliczenie wsparcia reintegracyjnego 
  4. Wzór umowy o udzielenie wsparcia reintegracyjnego

 

 

Ważne!

Należy pamiętać, aby IPR zawierał informacje ustawowo obligatoryjne zgodne z art. 6 ust. 1-3 Ustawy o ekonomii społecznej z dnia 5 sierpnia 2022r.:

  1. Przedsiębiorstwo społeczne w przypadku każdej zatrudnionej osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym, do której został udzielony instrument wsparcia, o którym mowa w art. 21 lub art. 22 opracowuje i realizuje indywidualny plan reintegracyjny przez okres nie krótszy niż okres, na jaki został udzielony ten instrument, lub nie krótszy niż okres zatrudnienia danej osoby wymagany w związku udzieleniem tego instrumentu.
  2. Indywidualny plan reintegracyjny jest opracowywany przy aktywnym uczestnictwie osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym i ma na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych i kompetencji społecznych tej osoby.
  3. Indywidualny plan reintegracyjny zawiera w szczególności informacje o:
    1. sytuacji społecznej i zawodowej osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym;
    2. planowanych działaniach z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej;
    3. zakładanych efektach planowanych działań z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej oraz sposobie ich oceny.